30 kwietnia 2010

Rowerem po TG 2: Tarnowskie Góry – Chechło – Nakło Śląskie - Tarnowskie Góry

Łatwa, której pokonanie nie powinno sprawić nikomu żadnych problemów. Długość około 20 km, czas przejazdu w zależności od tempa i postój +/- 2,5 h. Pozwala ona nie tylko zachwycić się różnorodnością tarnogórskich krajobrazów, ale także poznać malownicze Nakło Śląskie z jego wszystkimi zabytkami przeszłości. Trasa biegnie przez różnokolorowe pozostałości po dawnym poligonie wojskowym nad jezioro Nakło-Chechło - najchętniej odwiedzany zbiornik wodny w powiecie tarnogórskim, który w okresie letnim przyciąga tysiące turystów. Jezioro Nakło-Chechło to dawne wyrobisko piasku, które w roku 1973 zostało zamienione na 66-hektarowe bezodpływowe jezioro o pojemności 1,5 mln m3. Posiada ono cztery podziemne źródła uzupełniające ubytki wody spowodowane parowaniem. Wyspa, która znajduje się w wschodniej części zalewu jest ostoją ptactwa wodnego. 
Dalej znakowanym szlakiem przez tarnogórskie lasy trasa zmierza ku obiektom, które są związane ze  śląskimi  potentatami  przemysłowymi Donnersmarckami - neoromańskiego kościoła, mauzoleum i neogotyckiego pałacu, w którym mieści się obecnie galeria "Barwy Śląska". Mauzoleum Donnersmarcków, to rodzinny grobowiec z 1889 roku, który został wybudowany na planie krzyża greckiego. Nad wejściem znajduje się kartusz herbowy Donnersmarcków. Pochowany jest tutaj hrabia Łazarz von Donnersmarck z żoną. Obok mauzoleum znajduje się kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, który został wybudowany w stylu neoromańskim z elementami architektury bizantyjskiej w latach 1892-1894. Inicjatorem budowy był Łazarz Henckel von Donnersmarck - potentat przemysłowy tego regionu. Bryła kościoła to cztery elementy - korpus powstały z sześcianu i ośmioboku, prezbiterium na planie kwadratu, zakrystia i kaplica. Trójnawowe wnętrze utrzymane jest w stylu renesansowym, a witrażowe szyby dopełniają niepowtarzalnego klimatu tego kościoła. Blisko kościoła i mauzoleum znajduje się neogotycki pałac Donnersmarcków, którego śladów należy szukać już w XVI wieku, gdyż to wtedy powstał w Nakle murowany zamek rycerski. Obiekt ten w pierwotnych zamierzeniach rodu miał pełnić funkcję letniej rezydencji bytomsko-siemianowickiej linii Donnersmarcków, później jednak stał się ich główną siedzibą. Pałac posiada wysoką, sześciokondygnacyjną, czworoboczną i ostro zakończoną wieżę z ozdobnymi wieżyczkami. Na parterze obok zlokalizowana jest przyzamkowa kaplica oraz duże sale reprezentacyjne, w których znajduje się galeria "Barwy Śląska" prezentująca malarstwo intuicyjne ze zbiorów Gerarda Trefonia.

Podążając dalej trasą udajemy się na nieczynny już dworzec PKP w Nakle Śląskim, a kawałek dalej znajdują się trzy wapienniki, które istniały już w XVI wieku, a były czynne do 1959 r, kiedy przerobiono je na prażalnię dolomitu, który był wydobywany w Bobrownikach Śląskich. Później w wapiennikach mielono kamienie i produkowano nawozy dolomitowe. Dalej trasą udajemy się w kierunku Osady Jana, skąd do centrum Tarnowskich, gdzie trasa się kończy.

Zatem jeśli macie ochotę na przyjemną wycieczkę przez lasy, jeziora i historię terenów położonych zaledwie 15 minut rowerem od centrum Tarnowskich Gór, to nic pozostaje nic innego, jak ściągnąć szczegółowy opis trasy dostępny poniżej i ... szerokiej drogi!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------



---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zobacz multimedialną mapę trasy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz