30 kwietnia 2010

Trasa numer 5: Centrum - Czarna Huta - Miasteczko Śląskie - Żyglinek - Bibiela - Żyglin - Chechło – Centrum

 Jest to średnio trudna trasa, polecana osobą, którą chcą zobaczyć północne rejony powiatu tarnogórskiego, odkryć tajemnice i najciekawsze miejsca Miasteczka Śląskiego, zwiedzić tereny po zatopionej kopalni rud żelaza, a także zobaczyć, jak przemysł kolejowy i górniczy ukształtowały te tereny. Trasa bardzo kolejowa na początku, cały czas przemysłowa, momentami wieloreligijna, na pewno ciekawa. Łączną długość trasy to ponad 40 km, czas przejazdy +/- 3,5-4 h w zależności od długości postojów.

Rozpoczyna się ona obok dworca PKP w Tarnowskich Górach, który zachwyca swoją neorenesansową formą, a na fasadzie, którego znajdują się trzy herby - Tarnowskie Gór, Rzeczpospolitej Polskiej oraz Wrocławia. Dlaczego Wrocławia? Zapraszamy do mapy lub szczegółowego opisu trasy. Kawałek dalej zobaczymy ekspozycję kolejową przy ul. Pokoju, a za wiaduktem kolejowym łączącym Lasowice i Czarną Hutę będzie okazja zobaczyć kilometry szyn, semafory, różnorodne wagony, równo ułożone nitki torów, szlabany i znaki ostrzegawcze, czyli Tarnogórski Węzeł Kolejowy. Jest to jeden z największych węzłów kolejowych w Europie, a w latach świetności rozporządzał nawet ilością 5,5 tysiąca wagonów na dobę - a przede wszystkim dalej zachwyca swoim ogromem. 

W międzyczasie będzie okazja zobaczyć pozostałości po Zakładach Chemicznych "Tarnowskie Góry:, czyli tarnogórską bombę ekologiczną. Gdy dojedziemy do Miasteczka Śląskiego najpierw trasa wiedzie obok stacji PKP i dalej prowadzi na opuszczony cmentarz żydowski, na którym mimo lat zaniedbania i zniszczenia, dalej zachowały się zachwycające macewy z inskrypcjami w języku jidysz. Dalej na trasie kolejny cmentarz, lecz tym razem katolicki, a następnie reprezentacyjny ratusz z ok.1890 roku oraz drewniany kościół p.w. Wniebowzięcia NMP z 1666 roku. Kościół został zbudowany w konstrukcji zrębowej w stylu górnośląskich kościółków drewnianych. Za drewnianym kościołem znajduje się murowany kościół p.w. Wniebowzięcia NMP z 1908 roku.

Z Miasteczka Śląskiego trasa wiedzie do Żyglinka przejeżdżając obok spichlerza dworskiego, który został zbudowany w 1795 roku i wchodzi w zespół dawnego folwarku dóbr Donnersmarcków. Z Żyglinka trasa kieruje do jednego z najciekawszych miejsca na trasie - zatopionej kopalni Bibiela. Przez okres ponad 30 lat, na przełomie XIX i XX wieku, kopalnia „Bibiela” tętniła życiem, by 17 czerwca 1917 roku w ciągu dwóch godzin przestać istnieć. „W borach na tak zwanych pasiekach, 6 km na wschód od Miasteczka znajduje się zatopiona kopalnia rudy i kruszcu Bibiela.” - tak o kopalni „Bibiela” w roku 1927 pisał jeden z najsłynniejszych tarnogórskich kronikarzy Jan Nowak. W czasach swego rozkwitu kopalnia „Bibiela” zatrudniała 700 ludzi. Wydrążono 4 szyby – „Neptun”, „Nordsztern”, „Glück Auf” oraz „Klemens”. Ostatni sięgał 60 metrów głębokości. 

Z Bibieli udajemy się obok dawnej rezydencji Edwarda Gierka - leśniczówki Mieczysko - do Żyglina, gdzie znajduje się urokliwy neogotycki kościół pw. Narodzenia NMP. Dalej żółtym oznakowaniem szlaków turystycznych, krętymi leśnymi ścieżkami, dojeżdżamy nad jezioro Nakło-Chechło, którego jest dawnym wyrobiskiem piasku zamienionym w 1973 roku w 66-hektarowe bezodpływowe jezioro o pojemności 1,5 mln m3, a które posiada cztery podziemne źródła. 

Jezioro jest ostatnim punktem trasy, z niego trasa prowadzi przez Lasowice do centrum Tarnowskich Gór na dworzec PKP, gdzie rozpoczynaliśmy wycieczkę. Jest to trasa średnio trudna, bogata w wiele miejsc wartych zobaczenia i poznania. Bezpieczna, gdyż jedynie w kilku miejscach, kiedy trasa przebiega koło głównych dróg, więc radzimy należy zachować ostrożność.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------




---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zobacz multimedialną mapę trasy:

Pokaż Rowerem po TG 5: Centrum - Czarna Huta - Miasteczko Śląskie - Żyglinek - Bibiela - Żyglin - Chechło - Centrum na większej mapie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz