30 kwietnia 2010

Trasa numer 4: Centrum - Kopanina - Rybna - Strzybnica - Puferki - Czarna Huta - Centrum

Tym razem prezentujemy trasę, która prowadzi przez północne dzielnice miast od jego części zachodniej na wschodnią. Jest to przyjemna i łatwa trasa, która jedynie w końcowym etapie może sprawić małe problemy, jeśli ktoś ma problemy z wyczuciem odległości lub orientacją w terenie. Łączna długość trasy wynosi ok 28 km, a czas potrzebny na jej przejechanie to +/- 2,5-3h w zależności od ilości przystanków i tego, jak bardzo lubimy architekturę tarnogórskich pałaców lub ile będziemy czekać na Tymka i Lotke - parę słynnych tarnogórskich bocianów, obok gniazda których trasa prowadzi.

Trasa zaczyna się w centrum Tarnowskich Gór, obok odrestaurowanego dworca PKP, który już sam w sobie stanowi ciekawy obiekt. Czy przechodząc na co dzień obok niego, zastanawialiście się, dlaczego znajduje się na nim herb Wrocławia? Z dworca przez centrum miasta udajemy się na Osiedle Przyjaźń, a po drodze trasa prowadzi obok zabytkowej willy na ul. Ogrodowej i zespołu szkół na ul. Wyspiańskiego - modernistycznej perły Tarnowskich Gór. Dalej będziemy mogli zobaczyć kościół Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, który został wybudowany w starym kamieniołomie na ul. Opatowickiej.

Ze Starych Tarnowic udajemy się do pałacu w Miedarach - Kopanienie, przejeżdżając obok gniazda  wspomnianych już Tymka i Lotki - pary słynnych tarnogórskich bocianów, której perypetie mogliśmy śledzić przez ponad dwa lata w Internecie. Sam pałac w Kopaninie został zbudowany w 1889 roku przez barona Fryderyka von Fürstenberg, a obecnie mieście się w nim ośrodek pomocy społecznej. Zachwyca nie tylko charakterystyczna wieża, ale także zachowane drewniane schody, a na dwa herby nie dawno odnowione - Fryderyka von Fürstenberga i jego małżonki Marii von Hilgers. Jadąc do Rybnej zobaczymy całkiem inne wykorzystanie pałacu. Piaskowy gmach pałacu w Rybnej, dawnego pałacu rodziny Warkoczów, to obecnie jedna z najbardziej reprezentatywnych budowli w mieście. W okresie międzywojennym w pałacu znajdowała się siedziba Związku Strzeleckiego, po wojnie szpital wojskowy oraz budynek mieszkalny. Wokół pałacu położony jest park krajobrazowy, założony w XVIII w., gdzie rosną szczególnie cenne dęby szypułkowe w wieku 260-360 lat. Obecnie pałac pełni funkcje kulturalne, hotelowe i reprezentacyjne wpisując się bardzo wyraźnie w mapę Tarnowskich Gór.

Od Rybnej tylko kilka minut drogi dzieli nas od centrum Strzybnicy i małej stacji PKP oraz niewielkiego parku przy ul. Metalowców, gdzie znajdziemy pomnik poświęcony Powstaniom Śląskim oraz odnowioną przez Stowarzyszenie Projekt Strzybnica muszlę koncertową, którą zdobi graffiti przedstawiające najbardziej charakterystyczne elementy Strzybnicy. Kawałek za muszlą znajduje się neogotycki gmach kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej. Podążając w kierunku centrum Tarnowskich Górach będzie okazja przejechać przez spokojny las, z którego wyjedziemy w Puferkach, a następnie będzie możliwość zobaczenia, jak wygląda ta słynna tarnogórska bomba ekologiczna, czyli pozostałości po Zakładach Chemicznych Tarnowskie Gór w Czarnej Hucie.

Tak, jak napisaliśmy na początku, jest to trasa łatwa. Pozwala ona zobaczyć i poznać nie tylko dwa ciekawe tarnogórskie pałace, przedstawiając, jak różnie możne je wykorzystać, ale także pokazuje kontrasty tarnogórskiego krajobrazu - od żółtych pól rzepaku, zielonych lasów po księżycowy krajobraz hałdy po zakładach chemicznych. Uwaga! Pozostałości po wspomnianych zakładach to teren niebezpieczny, zalecamy zatem zachowanie tam szczególnej ostrożności!
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------




---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zobacz multimedialną mapę trasy:


Pokaż Rowerem po TG 4: Centrum - Kopanina - Rybna - Strzybnica - Puferki - Czarna Huta - Centrum na większej mapie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz